onsdag 12. oktober 2016 10:53

Nyt ITD-netværk henvender sig til ”next generation”

Hvordan kommer man ind som næste generation i virksomheden og sætter sit præg på den forretning, som ens far, bedstefar, oldefar eller onkel startede op og har drevet igennem flere år efter fastlagte principper og rutiner. Det og mange andre emner tager ITD’s nyeste netværk ”ITD Next Generation” op.

Fremtidens vognmænd er på programmet i ITD’s nye netværk. Netværket, der kaldes ”Next Generation” skal arbejde med, hvordan man som næste generation i en virksomhed kommer ind og sætter sit præg på forretningen. Hvor ligger for eksempel udfordringerne i et generationsskifte, og hvordan tackler man dem bedst, er bare nogle af de spørgsmål, der er på programmet.

 

- Vi vurderer, at vi i de kommende år kommer til at stå over for et større generationsskifte i branchen. For at vi kan give nye vognmænd i branchen de allerbedste forudsætninger for at komme i gang og overtage familievirksomheden, har vi oprettet netværket ”ITD Next Generation”. Vi ved fra dialogen med medlemmerne, at det er meget vigtigt for yngre vognmænd at få udvekslet erfaringer på tværs af branchen, siger Ulla Mørck Thietje, specialkonsulent og netværksansvarlig i ITD.

 

Gruppen vil blandt andet arbejde med generationsskifter, herunder spørgsmål om økonomi, forventninger og familieudfordringer. Derudover vil netværket arbejde med gængse ledelsesprincipper og coaching, fordi ledelsesstilen og tonen i virksomheden er en væsentlig del af det at skulle overtage en transportvirksomhed og få de ansatte til at følge og forstå den nye kurs, som den nye generation vælger at føre.

 

- Et generationsskifte er en langt sværere øvelse, end de fleste går og tror. Pludselig står sønnike eller datteren ved roret med nye ideer til, hvordan virksomheden skal drives, og det kan resultere i spændinger i familien og blandt de ansatte. Det kræver god planlægning, lydhørhed og struktur at sikre et vellykket generationsskifte. Derfor er netværket rettet mod, at man lærer at tackle de udfordringer, man som ny chef kommer til at stå over for, og samtidig erhverver man sig en række værktøjer, som man kan bruge i sin dagligdag, siger Ulla Mørck Thietje.

 

Kom og vær med i dette nye netværk

Netværket er åbent for alle ITD-medlemmer, og gruppen vil mødes tre gange årligt og vil have sit første møde den 16. november 2016 kl. 9.00 -12.00 efterfulgt af en let frokost. Det bliver et sted i Jylland, men det afhænger af, hvem der melder sig til.

 

Next generation-netværket består p.t. af

Betina Koldkur og Michael Hansen fra J. Chr. Koldkur Transport A/S

Dan Borg fra Jørgen Jensen Distribution A/S

Frederik Anneberg fra Anneberg Transport A/S

Mads Knudsen fra Ejler Chr. Knudsen A/S

Mikael Sigaard fra Vemb Dyretransport Erik Sigaard

Nicolaj Brogaard fra Vognmand Sv. E. Brogaard A/S

Thomas Søndergaard fra Søndergaard Transport ApS

 

Tilmelding og yderligere informationer Dan Zoega Christensen (dzc@itd.dk) eller Ulla Thietje (umt@itd.dk)

 

Foto: Colourbox

SENESTE ITD NYT
mandag 05. januar 2026

Nyt EU-system for affaldsforsendelser bliver obligatorisk fra maj 2026

Et fælles digitalt EU-system skal fremover bruges til dokumentation og informationsudveksling ved grænseoverskridende affaldsforsendelser i EU. Systemet skal anvendes fra 21. maj 2026, og det får betydning for både indsamlings- og transportvirksomheder.

Nyt EU-system for affaldsforsendelser bliver obligatorisk fra maj 2026 >
tirsdag 30. december 2025

Vær særlig opmærksom på vejafgiftsboksen, hvis lastbilen har holdt juleferie

Hvis du har lastbiler i flåden, som har holdt stille hen over julen, er det en god idé at være særlig opmærksom på vejafgiftsboksen.

Vær særlig opmærksom på vejafgiftsboksen, hvis lastbilen har holdt juleferie >
mandag 22. december 2025

Glædelig jul fra formandens førerhus

Velkommen til “Nyt fra formandens førerhus”, hvor ITD’s bestyrelsesformand, John Agervig Skovrup, sender en julehilsen til alle medlemmer. Samtidig ser han tilbage på et begivenhedsrigt år i branchen og retter blikket mod 2026.

Glædelig jul fra formandens førerhus >